Strona startowa

Położenie Nowego Korczyna


Nowy Korczyn – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Nowy Korczyn.

Do drugiej połowy XIX w. miejscowość nosiła nazwę Nowe Miasto Korczyn. W epoce Jagiellonów Korczyn był ważnym ośrodkiem władzy państwowej. Zbierały się tu zjazdy rycerstwa i możnowładztwa, przyjmowano poselstwa zagraniczne. W czasach I Rzeczypospolitej w Korczynie obradowały sejmiki generalne prowincji małopolskiej. Miasto podupadło po najazdach szwedzkich XVII i XVIII w. W 1869 Korczyn utracił prawa miejskie. Współcześnie liczy ok. tysiąca mieszkańców i jest siedzibą gminy wiejskiej Nowy Korczyn.

Położenie

Nowy Korczyn położony jest na Ponidziu, w otulinie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Przez wieś przepływa rzeka Nida, która uchodzi do Wisły, ok. 3 km na wschód od miejscowości. Około 1 kilometra na południe od centrum Nowego Korczyna znajduje się przeprawa promowa przez Wisłę.

Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 79 z Bytomia do Warszawy oraz droga wojewódzka nr 973 z Tarnowa do Buska-Zdroju.

Wieś usytuowana jest w odległości ok. 65 km na południowy wschód od Kielc i 22 km od Buska-Zdroju. W odległości ok. 10 km na północny wschód od Nowego Korczyna znajduje się miejscowość uzdrowiskowa Solec-Zdrój.

W Nowym Korczynie nie ma większych zakładów przemysłowych, ludność zajmuje się głównie handlem i usługami.

W miejscowości znajduje się przystań kajakowa. Funkcjonują tu zajazdy turystyczne. Przez wieś przechodzi zielony szlak turystyczny z Wiślicy do Grochowisk.