Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

INFORMACJA O REFUNDACJI PODATKU VAT

Dodał: administrator Data: 2023-01-24 16:38:57 (czytane: 420)

Burmistrz Miasta i Gminy w Nowym Korczynie uprzejmie informuje, że w życie weszła ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. z 2022 r., poz. 2687). Na terenie Miasta i Gminy Nowy Korczyn obsługę wniosków o refundację podatku VAT realizować będzie Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Korczynie, ul. Buska 7.

informacja_o_refundacji_vat.png

Zgodnie z treścią ustawy refundacja podatku VAT:
Refundacja podatku VAT dotyczy okresu od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. i wymaga złożenia wniosku (wzór wniosku do pobrania poniżej). 
Do wniosku o refundację podatku VAT odbiorca paliw gazowych w gospodarstwie domowym, załącza :
1. Fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez to przedsiębiorstwo energetyczne obejmującą okres dotyczący wniosku.                                        2. Dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.
Refundacja  podatku VAT przysługuje odbiorcom paliw gazowych w gospodarstwie domowym, które  wykorzystują jako główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi i są wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) do dnia wejścia w życie ustawy (do 21grudnia 2022 r.), albo po tym dniu – w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Refundację podatku VAT otrzymają gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe:
•    2100 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,
•    1500 zł  na osobę w gospodarstwie domowym wieloosobowym.
Wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu ustala się na podstawie art.3 pkt 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 615 z późn.zm.).
Od 1 stycznia do 31 lipca 2023 r. kryterium dochodowe wyliczane jest za rok 2021, natomiast od 1 sierpnia  do 29 lutego 2024 r. za rok 2022.
Refundacja podatku VAT  za gaz przysługuje na podstawie otrzymanej pierwszej  opłaconej faktury w 2023 roku. 
Wniosek składa się w ciągu 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.  
Wniosek o refundację podatku VAT składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.
Wniosek wraz z załącznikami i w/w dokumentami należy złożyć w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Korczynie, ul. Buska 7, pok. Nr 4 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 14.30.

 Wzór wniosku wraz załącznikami do pobrania:

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zbiórka żywności dla Ukrainy

Szanowni Państwo, przypominamy że do 15 lutego trwa zbiórka żywności dla Ukrainy. Chcemy włączyć się we wspólną inicjatywę Miasta...